Ara
  • çağla balkış

EV TAŞIRKEN NELERE DİKKAT EDİLMELİ! 5 ADIMDA EV TAŞIMA.

Güncelleme tarihi: Mar 7

Ev taşımak son derece zor bir iştir. Buna rağmen taşınma telaşenizi azaltmak ve ev taşıma aşamalarını basitleştirmek mümkün. Şehirlerarası ve şehiriçi eşya taşınması, paketlenmesi ve muhafaza edilmesi için bazı konulara dikkat etmek gerekli. Evden eve nakliyatın ne derece zor olduğunu daha önce tecrübe etmiş olmayanlar muhakkak bu yazımızı okumalı.Bu durumda, iş yükünüzü azaltmak için planlı davranmalısınız. 5 adımda işinizi kolaylaştıracak bazı pratik ip uçlarını sizin için bir araya getirdik. Gelin bunları hep birlikte inceleyelim.

· Eşyalarınızın taşınmasından önce yapılması gerekenleri organize edin.

Örnek verecek olursak;


1.) Doğalgaz, su ve elektrik, internet faturalarının sona erdirilmesi için gerekli başvuruların yapılarak aboneliklerin kapatılması gerekir. Bu sebeple taşınma süreci boyunca, sonradan eklenebilecek fatura ya da borçlanmaları durdurmuş olursunuz. Faturalarla ilgili abonelik iptal işlemleri yapılması ile birlikte, faturaların tahsilat makbuz belgelerinin saklanması tavsiye edilmektedir. İlerleyen aylarda ihtiyaç olabilecek faturaları ibraz etmeniz gerekirse aboneliklerin son durumlarını gösterebilirsiniz.


2.) Artık evinizde kullanmadığınız eşyaların tespitini yapılmalısınız. Taşınma ve ambalajlama sürecine geçmeden önce kullanılmayan eşyaların belirlenmesi, liste yapılması ya da listeye gerek duymadan satılması gibi alternatif çözümler yükünüzü azaltacaktır.


3.) Paketlenecek ve kolilenecek eşyaları hazırlamalısınız. Evinizi taşıtmadan bir hafta önce paketleme,kolileme malzemelerini satın almaya başlayabilirsiniz. Farklı ölçülerde koliler, korunması gereken bardak, tabak gibi kırılacak eşyalarınız için boşluklara koyabileceğiniz köpük ambalaj malzemelerini beyaz eşya mağazalarından bulabilir veya koçtaş, bauhaus gibi yapı marketlerden sa

tın alabilirsiniz. Beyaz ambalaj kağıtları alarak kırılacak mutfak malzemelerini sarabilirsiniz. Çok sayıda koli almayı unutmayın.Ve ayrıca hazırladığınız kolilere içinde ne olduğumu belirten isim vermek için keçeli kalem satın almakta büyük ölçüde işinizi kolaylaştıran küçük bir ayrıntıdır.


4.) Evden eve nakliye fiyatları ile ilgili bir araştırma yapmalısınız. Taşınacak olan eşya durumuna göre fiyat teklifi verecek firmalar hakkında fikir sahibi olmanız bütçenize uygun fiyatlı nakliye bulmanızı sağlayacaktır. Bu hususta işininin ehli, profesyonel ekip barındıran,ücretsiz nakliye ekspertiz hizmeti sunan bir firmadan yardım almalısınız.Ev taşıma sürecinde profesyonel firmalar size sunduğu çözüm ortaklığı ile iyiden iyiye işinizi kolaylaştıracaklardır. Ev taşıma fiyatları, evden eve nakliyat, şehiriçi nakliyat, ilden ile nakliyat seçeneklerine göre, taşınacak eşyaların az veya çok olmasına istinaden farklılık göstermektedir. Fiyatlandırmalar aynı zamanda bulunduğunuz lokasyona göre de de farklılık gösterebilir. Nakliye teklifleri ile ilgili net bir sonuç elde etmek için şu bilgilere ihtiyaç duyulabilir;


· Mevcutta oturduğunuz evinizin oda sayısı 1+1, 2+1, 3+1 ve bunun gibi

· Mevkii olarak eşyanız nereden nereye taşınacak?(Taşıma mesafesine bağlı olarak fiyatlar değişecektir.)


· Hizmet seçimi nasıl olacak? Ambalajlama, paketleme, yapılmasını alacak olduğunuz hizmete dahil etmek istiyor musunuz? Yoksa sadece eşyalarınızın mı taşınması mı gerekiyor, bu gibi bilgiler fiyat teklifi rakamlarını büyük ölçüde değiştiriyor. Bunun yanısıra anlaşma yapacak oldunuz işletmenin, evden eve nakliyat firması olmasına dikkat ediniz. Taşıma hizmeti veren firmalar genelde mobilya monte demonte

, sigortalı taşıma, marangozlu taşıma, asansörlü ev taşıma gibi alternatif hizmetler de sunmaktadır.


eşya taşıma kolisi
Taşınmak sizin için kabus haline gelmesin.

5.) Taşınma günü erken kalkmalısınız. Yapacak olduğunuz son kontrolleri tamamlamak için vaktiniz olmalı ve işleriniz kolaylaşmalıdır. Güne başladığınızda kahvaltı yapmayı ihmal etmeyin. Zira ev taşıma ekibi gelince buna vaktiniz kalmayabilir. Telefon, tablet gibi şarjı bitebilecek ürünlerin şarjlarının dolu olup olmadığını mutlaka kontrol etmelisiniz. Eğer gerekiyorsa geceden tüm cihazlarınızı şarj edin, gün içinde mutlaka ihtiyacınız olacaktır. Nakliyat firması ekibine günün her zamanında ulaşılıyor olmanız gerekmektedir. Taşıma işinin başlamasından önce komşularınızı konuyla ile ilgili bilgilendirin. Olabilecek gürültü veya çıkan seslerin komşularınızı rahatsız etmesini istemezsiniz, saygı çerçevesinde bir bilgi paylaşımında bulunmanız sizinde, evinizi taşımaya gelecek ekibinde işlerini kolaylaştıracaktır. Acil duruma karşı mutlaka yanınızda nakit para bulundurun. Taşınma sonrası hemen açılacak kolilerin (bozulacak gıda ürüleri v.b gibi) muhakkak üzerine yazarak belirtin böylelikle karmaşa içerisinde önce açmanız gerekenleride sıraya koymuş olursunuz ve böylelikle işleriniz daha da kolaylaşamış olur. Diğer kolileri uygun olduğunuz zamanlarda açarak yeni evinize yerleşme aşamasına geçebilirsiniz.


Bu yazımda ev taşımayı düşünenler için fikir olabilecek 5 Adımda alternatif tavsiyeleri sunmaya çalıştım, Umarım sizde ev taşıma telaşenizden bir an önce kurtulur ve yeni mutlu huzurlu evinizde kahvenizi yudumlamaya başlarsınız.Nakliye sektörü ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atabilirsiniz.


Sağlıkla ve esenlikle kalın.

28 görüntüleme0 yorum

Son Paylaşımlar

Hepsini Gör